• Tarheelstate Teacher

    TARHEELSTATE TEACHER STORE

    • Store
  • Get directions
    Business hours
Tarheelstate Teacher

TARHEELSTATE TEACHER STORE

Tarheelstate Teacher
Categories
Multiplying Fractions Bundle Differentiated Assessments
+3
+2

Multiplying Fractions Bundle Differentiated Assessments

Store/Math
$4.00
On Sale
was $5.00 Save $1.00
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Multiplying Fractions Bundle Differentiated Assessments
Store/Math
Product Details

Are you overwhelmed as you try to differentiate your daily math instruction based on “one size fits all” math assessments or exit slips? Don't be! These multiplying fractions and multiplying with mixed numbers help you differentiate with more ease. The multiply fractions word problems contain three themed sets of real-world word problems {4.NF.4c} for multiplying with fractions and multiplying with mixed numbers. Problems increase in difficulty from understanding repeated unit fractions as multiplication, multiplying fractions by whole numbers, multiplying fractions by mixed numbers, and multiplying fractions by fractions. {4.NF.4, 4.NF.4a, 4.NF.4.b, 4.NF.4c}


Included are three versions of each assessment for three differentiated levels of mastery to ensure you have what you need for pre-assessment, independent practice, post assessment, review, and end of year test prep that meets a range of student needs. With the “building blocks,” “goals,” and “stretching beyond” leveled assessment options, you can collect invaluable data to drive your math instruction and give all your learners an opportunity to show true growth in their understanding of math concepts.


If you want to use my leveled assessments as a grade level, be sure to purchase multiple licenses at 20% off per teacher.


❱ ❱ ❱ Do you want individual differentiated assessments and practice sheets for each 4th Grade Fractions standard? Click here for a bundle of ALL 4th Grade FRACTION Assessments.


What's included in the Multiplying Fractions and Multiplying Fractions Word Problem sets?

✔ Hyperlinked (clickable) table of contents

✔ Standards Based Assessments/practice sheets for Below, On, and Above Grade-Level

✔ 3 Unique Versions of the multiply fractions assessment to be used to measure mastery

✔ 3 sets of leveled real-world themed word problems

✔ All answer keys with detailed tips for understanding the standards and students’ mastery of specific skills when pertinent

✔ Ideas and Notes on how to implement Leveled Math Assessments

✔ A Standards and Skills Trace that links the below grade-level and above grade-level standards to the on-grade level standards

✔ Classroom Data Trackers for the teacher

✔ Bar Graphs for Students to Track Growth on this standard


MORE ABOUT LEVELED ASSESSMENTS


What do the levels mean?


BUILDING BLOCKS (••): pre-requisite skills and understandings that students need to have in order to meet grade-level expectations (a.k.a. GOALS •••).


GOALS (•••): the “on grade level” expectations based directly on the 4th grade standards.


STRETCHING BEYOND (••••): “above grade level” expectations. The Stretching Beyond level provides you with assessment and independent practice options to stretch and challenge students who easily meet grade-level expectations.


Why should you consider leveling your math assessments?


With leveled math assessments, you can challenge your gifted students and plan for intervention with your growing learners. You have everything you need here for pre-assessments, post assessments, quizzes, tests, homework, review, worksheets for independent practice, and end of year testing preparation. These assessments are perfect for supporting a growth mindset classroom climate.


I whole-heartedly believe in the ability of these 4th grade multiply fractions assessments to help teachers identify students’ strengths and weaknesses in math, to diagnose areas to target, and to help teachers plan for differentiated math instruction (whether you use a math workshop model, small group teaching, have to incorporate a math textbook, or plan differentiated stations for your students).


Learn more about leveled math assessments from my blog series:


⇒ 7 Reasons I'm Fully Committed to Differentiated Math Assessments


ALL 4TH GRADE DIFFERENTIATED MATH ASSESSMENTS Bundle now available!


• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •


Need more adding and subtracting fractions resources?

Subtracting Fractions With Regrouping (scaffolded) Task Cards

Add and Subtract Fractions Word Problem Task Cards (Candy Shop Theme)

Slide Into Summer Fractions Review Task Cards

Or Grab all of my Fractions Task Cards in this Mega Bundle (best for 5th grade or advanced 4th graders)


Need other fraction assessments or practice sheets?

★ ALL 4th Grade FRACTION Assessments

★ Comparing Fractions | Equivalent Fractions | Decomposing {Differentiated BUNDLE}

★ Adding and Subtracting Fractions BUNDLE {Differentiated}

★ Decimal Fractions BUNDLE {Differentiated Assessments}

★ 4th Grade Fractions and Decimals Differentiated Unit Tests


{leveled assessments; test prep; common core formative assessment; common formative assessment; differentiation; RTI-Response to Intervention; GATE}



Copyright © Tammy Roose, Tarheelstate Teacher

The purchase of this resource gives the buyer permission to download and copy for single classroom use only. Electronic distribution is also limited to single classroom use. Copying for other teachers, school-wide use, or school systems is only allowed with the purchase of additional licenses.

Show More
You May Also Like
On Sale
4th Grade Differentiated Math Assessments ALL STANDARDS BUNDLE
4th Grade Differentiated Math Assessments ALL STANDARDS BUNDLE
4th Grade Differentiated Math Assessments ALL STANDARDS BUNDLE
was $150.00
Save $90.00
$60.00
On Sale
4th Grade Measurement Assessments and Practice ALL STANDARDS BUNDLE
4th Grade Measurement Assessments and Practice ALL STANDARDS BUNDLE
4th Grade Measurement Assessments and Practice ALL STANDARDS BUNDLE
was $54.50
Save $27.25
$27.25
  • My Account
  • Track Orders
  • Favorites
  • Shopping Bag
Display prices in:USD
Share Share Pin
© Tarheelstate Teacher Report abuse Cookie settings
Powered by